Menu
@
October 11, 2017

WHSFL | Week 6

The leaves have turned, there is a chill in the air, and this is when things really start to get interesting in the Winnipeg High School Football League with the annual jockeying for playoff positions.

Here are some Week 6 WHSFL storylines to keep an eye on, starting with those chasing a perfect season:

  • Five teams remain unbeaten, all 5-0, across the three WHSFL Divisions. St. Paul’s Crusaders top the Potter Division and are home to the Sturgeon Heights Huskies, 3-2, Thursday.
    In the Vidruk Division, both the Kelvin Clippers and Dryden Eagles are unbeaten, and in what is surely the WHSFL’s game of the week, the two squads meet Friday afternoon in Northwestern Ontario.
    And in the Currie Division, the two unbeaten teams – Daniel McIntyre and Beaver Brae of Kenora, will be featured in games this week at Investors Group Field. Daniel McIntyre meets West Kildonan, 4-1, Thursday at 3 p.m. at IGF, with Beaver Brae facing Tec Voc Friday afternoon at 3 p.m. at IGF.
  • Two of the most prolific rushers in the WHSFL will continue chewing up yards this weekend as Sekina Scheibler of Fort Frances – who leads the league with 1,252 yards and 13 TDs will be in action against St. Norbert while Beaver Brae’s Chase Neufeld who has 1,167 yards is up against Tec Voc.
  • The Currie Division also has the league’s top scorer, as Daniel McIntyre QB Kieran Benson has 14 TDs and four converts in just five games with the Maroons.

 

WHSFL PLAYERS OF THE WEEK, WEEK 5

POTTER DIVISION

Offence
Aidan Campbell, WR, Dakota: Pulled in five passes for 108 yards and a touchdown in the Lancers loss to Sisler.

Defence
Nathan Carabatsakis, LB, St. Paul’s: Was busy in St. Paul’s win over Steinbach with seven tackles, a sack and an interception.

Special Teams
Tyler Koniuck, QB, DB, K, KR, Sisler: The Spartans Mr. Everything punted seven times for 160 yards; ran for a first down on a fake punt, and added a 93-yard kickoff return with 36 seconds remaining to help Sisler to a 28-14 victory over Dakota.

VIDRUK DIVISION

Offence
Jarrett Hicks, QB, Dryden: Was six of 14 passing for 98 yards and rushed nine times for 84 yards and two touchdowns in a victory over River East.

Defence
Trey Garlinski, DB, Kelvin: Picked up 8.5 tackles and three pass knockdowns in the Clippers win over Crocus Plains.

Special Teams
Riley Tougas, K, RB, LB, Rec, Elmwood: Punted three times for 106 yards, returned two punts for 35 yards and one kickoff return for 21 yards. Chipped in with the recovery of an on-side kick in Elmwood’s loss to Portage.

CURRIE DIVISION

Offence
Deion Nelson, SB, Kildonan East: Finished with seven offensive touches for a total of 268 yards and three touchdowns in the Reivers win over Fort Frances.

Defence
Nathaniel King-Wilson, DB, Daniel McIntyre: Was big in the Maroons victory over St. John’s with six tackles and two interceptions – one for a touchdown.

Special Teams
Alex Bater, P, Kildonan East: Punted five times for 213 yards (42.6-yard average) in Kildonan’s victory over Fort Frances.


BLUEBOMBERS.COM WHSFL PLAYER PROFILE

Abhishek Sharma

Team: Kildonan East Reivers
Position: Linebacker
Grade: 12
Years playing football: Three
Favourite show/movie: Marley and Me
Favourite football team: Denver Broncos
Your pre-game meal: Jr. McChickens
Your pre-game hype song: ‘4:44’ by Jay-Z
Best personal moment in football (so far): Winning WHSFL Bowl in 2016
Best advice you’ve received: ‘Respect all, fear none.’
After high school, I hope to…: Play at the next level

 


WHSFL Upcoming Games

Here is this week’s WHSFL schedule. For more info check out the league’s website here: http://www.whsfl.ca/

Wednesday, October 11

Junior Varsity

St. Paul’s (1-2) at Steinbach (2-1), 4:30 p.m.
Sisler (1-2) at Grant Park (1-3)), 4:30 p.m.
Crocus Plains (0-3) at Oak Park (3-1), 4:30 p.m.

Junior Varsity (9-man)

Lorette at Sturgeon, 4:30 p.m.
Murdoch Mackay at Garden City, 4:30 p.m. (Nomads field)
Vincent Massey Vikings at Tec Voc, 4:30 p.m.

Thursday, October 5

Potter Division (AAA)

Dakota (3-2) at Murdoch MacKay (0-5), 5 p.m. (Transcona Nationals Field)
Garden City (2-3) at Vincent Massey (3-2), 5:15 p.m. (Investors Group Field)
Sturgeon (3-2) at St. Paul’s (5-0), 6:45 p.m.
Sisler (4-1) at Oak Park (0-4-1), 7:30 p.m. (Investors Group Field)

Vidruk Division (AA)

Elmwood (0-5) at St. Paul’s (4-1), 4:30 p.m.

Currie Division (A)

Daniel McIntyre (5-0) at West Kildonan (4-1), 3 p.m. (Investors Group Field)
St. John’s (3-2) at Kildonan East (3-2), 4:30 p.m.
Churchill (0-5) at Maples (0-5), 4:30 p.m.

Friday, October 13

Potter Division (AAA)

Grant Park (3-1-1) at Steinbach (1-4), 7:30 p.m. (Investors Group Field)

Vidruk Division (AA)

River East (2-3) at Neelin (3-2), 1:30 p.m.
Kelvin (5-0) at Dryden (5-0), 3 p.m.
Crocus Plains (1-4) at Vincent Massey Brandon (3-2), 3:30 p.m.
Portage (2-3) at Miles Mac (0-5), 5:15 p.m. (Investors Group Field)

Currie Division (A)

Beaver Brae (5-0) at Tec Voc (1-4), 3 p.m., Investors Group Field
Fort Frances (2-3) at St. Norbert (2-3), 3:30 p.m. (Bison East Field)