Menu
@
September 28, 2017

WHSFL | Week 4 Preview

The Winnipeg High School Football League is now into the meaty part of the schedule, where every result can push a team closer to the playoffs or out of the picture entirely.

Here are some Week 4 storylines to keep an eye on:

  • Big showdown in the Potter Division (AAA) in a battle of two unbeaten heavyweights as Dakota (3-0) faces defending champion St. Paul’s (3-0) in the Crusaders annual Homecoming Game.
    The other unbeaten Potter squad, the Grant Park Pirates, will be home to winless Oak Park.
  • The two unbeaten teams in the Vidruk Division (AA) – the Dryden Eagles and Kelvin Clippers, both 3-0 – will be attempting to stay perfect this week. Dryden is home to Portage (1-2) while Kelvin travels to Eastside Field to face Miles Mac (0-3).
  • The Vidruk Division also features a pair of players cranking out huge yards along the ground with Neelin quarterback Dayton Black having already rushed for 843 yards and eight TDs and Daniel Moroz of Kelvin right behind him with 812 yards and eight TDs.
  • There are three teams still perfect in the Currie Division (A) in St. John’s, Daniel McIntyre and Beaver Brae of Kenora, all 3-0. St. John’s hosts St. Norbert (0-3), Daniel McIntyre travels to Churchill (0-3) while Beaver Brae meets Kildonan East (2-1) at Eastside Field.

 

WHSFL PLAYERS OF THE WEEK, WEEK 1

POTTER DIVISION

Offence
Tyler Koniuck, QB, Sisler: Finished 8 for 17 for 119 yards and one TD while rushing seven times for 92 yards and a score in the Spartans win over Garden City.

Defence
Ben Arnovitch, DL, Grant Park: Piled up eight tackles, including four for losses, and recovered two fumbles – one for the game-winning TD – in the Pirates victory over Sturgeon Heights.

Special Teams (tie)
Vince DeRosa, K, St. Paul’s AAA: Went 5-for-5 on field-goal attempts, kicked three converts and punting three times for a 35-yard average in victory over Oak Park.
Nick Conway, DB, Dakota: Registered four special-teams tackles, had one forced fumble and a 72-yard punt return in the Lancers win over Vincent Massey.

VIDRUK DIVISION

Offence
Riley Tougas, RB/LB/WR, Elmwood: Had 11 carries for 155 yards and two TDs and one pass completion for a TD in the Giants loss to Massey Brandon.

Defence
Ethan Topping, S, River East: Racked up eight tackles, had an interception, a touchdown, one forced fumble and a fumble recovery in the Kodiaks loss to Kelvin.

Special Teams
Stan Pankiewicz, K, Miles Mac: Kicked one convert, a rouge and added a special-teams tackle and a blocked kick in a loss to St. Paul’s AA.

CURRIE DIVISION

Offence
Nicholas Cherkun, QB, St. John’s: Passed for 214 yards and a TD, rushed for 51 yards and two scores in win over Tec Voc.

Defence
Joseph Heyward, DE, Kildonan East: Finished with seven tackles, one sack and a blocked punt in the Reivers victory over Churchill.

Special Teams
Asher Woods, K, St. John’s: Successfully kicked two onside kicks, recovering one himself, in the Tigers victory over Tec Voc.

 

BLUEBOMBERS.COM WHSFL PLAYER PROFILE

Reese Francey

Team: Garden City Gophers
Position: Defensive back
Grade: 11
Years playing football: 10
Favourite show/movie: When The Game Stands Tall
Favourite football team: Seattle Seahawks
Your pre-game meal: Spaghetti and Caesar salad
Your pre-game hype song: ‘Till I Collapse’ – Eminem
Best personal moment in football (so far): Starting as a Grade 10 on the varsity team last year.
Best advice you’ve received: ‘It’s not how you start, it’s how you finish.’
After high school, I hope to…: Attend university, but currently unsure of a career path.

 


WHSFL Upcoming Games

Here is this week’s WHSFL schedule. For more info check out the league’s website here: http://www.whsfl.ca/

Wednesday, September 27

Junior Varsity

Vincent Massey (Wpg) 34 Grant Park 0
Sisler 17 Crocus Plains 8
Oak Park 17 St. Paul’s 13

Thursday, September 28

Potter Division (AAA)

Oak Park (0-3) at Grant Park (3-0), 5 p.m.
Steinbach (1-2) at Vincent Massey (Wpg) (1-2), 5 p.m.
Sturgeon Heights (2-1) at Sisler (2-1), 5 p.m.
Garden City (0-3) at Murdoch MacKay (0-3), 5 p.m.

Vidruk Division (AA)

Portage la Prairie (1-2) at Dryden (3-0), 3 p.m.
River East (1-2) at Crocus (1-2), 5 p.m.

Currie Division (A)

Maples (0-3) at West Kildonan (2-1), 3:30 p.m. (Homecoming)
Daniel McIntyre (3-0) at Churchill (0-3), 5 p.m.
St. Norbert (0-3) at St. John’s (3-0), 5 p.m.

Friday, September 29

Potter Division (AAA)

Dakota (3-0) at St. Paul’s AAA (3-0), 7:15 p.m. (Homecoming)

Vidruk Division (AA)

Elmwood (0-3) at Neelin (2-1), 4:30 p.m.
Kelvin (3-0) at Miles Mac (0-3), Eastside 6:45 p.m.
Vincent Massey (Brandon) (2-1) at St. Paul’s AA (2-1), 5 p.m. (Homecoming)

Currie Division (A)

Tec Voc (1-2) at Fort Frances (1-2), 4 p.m.
Beaver Brae (3-0) at Kildonan East (2-1), Eastside, 4:30 p.m.